Consell Metropolità

Tots els alcaldes i alcaldesses, i aquells regidors i regidores escollits pels Ajuntaments per representar els seus municipis a l'AMB, passen a ser consellers metropolitans i, per tant, representants dels ciutadans i ciutadanes de l'àrea metropolitana.

Què és?

El Consell Metropolità és el màxim òrgan de govern de l'AMB.

Entre les seves tasques hi ha el nomenament i cessament de la presidència de l'AMB; l'aprovació del Pla d'actuació metropolità, el qual inclou els projectes i serveis que desenvoluparà l'AMB durant el mandat; l'aprovació de les ordenances i dels reglaments, així com la determinació de les tarifes dels serveis metropolitans.

Emissió en directe del ple
Videos de les sessions del Consell Metropolità
Ordres del dia del Consell Metropolità
Actes dels acords del Consell Metropolità

Distribució del consell metropolità

Gràfic Representació del Consell Metropolità per grups polítics

Integrants

El Consell Metropolità l'integren actualment 90 consellers i conselleres metropolitans. Cada un dels 36 municipis disposa d'un número de consellers en proporció al seu pes demogràfic. Els alcaldes i alcaldesses dels municipis són membres nats del Consell, a més dels regidors i regidores designats pels Ajuntaments, fins a arribar al nombre estipulat per a cada municipi.

Badalona Alejandro Pastor López (PSC-CP)
Teresa González Moreno (PSC-CP)
Nora San Sebastián Martínez (Guanyen Badalona en Comú)
Miguel Jurado Tejeda (PP)
Badia del Vallès Eva Menor Cantador (PSC-CP)
Barberà del Vallès Xavier Garcés Trillo (PSC-CP)
Roger Pérez Álvarez (ERC-AM)
Barcelona

Ada Colau Ballano (En Comú Guanyem)
Eloi Badia Casas (En Comú Guanyem)
Jordi Martí Grau (En Comú Guanyem)
Lucía Martín González (En Comú Guanyem)
Jordi Rabassa Massons (En Comú Guanyem)
Janet Sanz Cid (En Comú Guanyem)
Marc Serra Solé (En Comú Guanyem)
Elisenda Alamany i Gutiérrez (ERC-AM)
Maria Buhigas i San José (ERC-AM)
Jordi Coronas i Martorell (ERC-AM)
Ernest Maragall i Mira (ERC-AM)
Miquel Puig i Raposo (ERC-AM)
Gemma Sendra i Planas (ERC-AM)
Jaume Collboni i Cuadrado (PSC-CP)
Rosa Alarcón Montañés (PSC-CP)
Montserrat Ballarín Espuña (PSC-CP)
Laia Bonet Rull (PSC-CP)
Francesc Xavier Marcé Carol (PSC-CP)
Elsa Artadi Vila (JxCAT)
Joaquim Forn Chiariello (JxCAT)
Jordi Martí i Galbis (JxCAT)
Manuel Carlos Valls Galfetti (Barcelona pel Canvi)
Eva Parera Escrichs (Barcelona pel Canvi)
Marilén Barceló Verea (Ciutadans)
María Luz Guilarte Sánchez (Ciutadans)

Begues Mercè Esteve i Pi (JxCAT)
Castellbisbal Joan Playà Guirado (En Comú Guanyem)
Castelldefels María Asunción Miranda i Cuervas (PSC-CP)
Candela López Tagliafico (En Comú Guanyem)
Cerdanyola del Vallès Carlos Cordón Núñez (PSC-CP)
Víctor Francos Díaz (PSC-CP)
Cervelló José Ignacio Aparicio Ciria (PSC-CP)
Corbera de Llobregat Montserrat Febrero i Piera (ERC-AM)
Cornellà de Llobregat Antonio Balmón Arévalo (PSC)
Emilia Briones Matamales (PSC-CP)
Antonio Martínez Flor (PSC-CP)
El Papiol Joan Borràs i Alborch (ERC-AM)
El Prat de Llobregat Lluis Mijoler Martínez (En Comú Guanyem)
Alba Bou Jordà (En Comú Guanyem)
Esplugues de Llobregat Pilar Díaz Romero (PSC-CP)
Eduard Sanz García (PSC)
Gavà Raquel Sánchez Jiménez (PSC-CP)
Rosa Maria Fernández Labella (PSC)
L'Hospitalet de Llobregat Núria Marín Martínez (PSC-CP)
Cristian Alcázar Esteban (PSC-CP)
Francesc Belver i Vallés (PSC-CP)
Antoni García i Acero (PSC-CP)
La Palma de Cervelló Xavier González Alemany (En Comú Guanyem)
Molins de Rei Xavier Paz Penche (PSC-CP)
Miguel Zaragoza Alonso (PSC-CP)
Montcada i Reixac Laura Campos Ferrer (En Comú Guanyem)
Jordi Sánchez i Escrigas (ERC)
Montgat Rosa Funtané i Vilà (ERC-AM)
Pallejà Ascensión Ratia Checa (En Comú Guanyem)
Ripollet Eugeni Montanuy Royo (ERC-AM)
José María Osuna López (Ara Decidim Ripollet)
Sant Adrià de Besòs Joan Callau i Bartolí (PSC-CP)
José Luis Martinez Cardoso (PSC-CP)
Sant Andreu de la Barca Manel Enric Llorca Ibáñez (PSC-CP)
Juan Pablo Beas Fernández (PSC-CP)
Sant Boi de Llobregat Maria Lluïsa Moret i Sabidó (PSC-CP)
Juan Antonio Tamayo Fernández (PSC-CP)
José Angel Carcelén Luján (PSC-CP)
Sant Climent de Llobregat Isidre Sierra i Fusté (JxCAT )
Sant Cugat del Vallès Mireia Ingla i Mas (ERC-AM)
Cristina Paraira i Beser (JxCAT)
Josep Maria Vallès Navarro (JxCAT)
Sant Feliu de Llobregat Lidia Muñoz Cáceres (En Comú Guanyem)
Núria Carrera Jiménez (JxCAT)
Sant Joan Despí Antoni Poveda Zapata (PSC-CP)
Belén García Criado (PSC-CP)
Sant Just Desvern Josep Perpinyà i Palau (PSC-CP)
Sant Vicenç dels Horts Miguel Comino Haro (PSC-CP)
Xavier Gómez Álvarez (PSC-CP)
Santa Coloma de Cervelló Anna Martínez Almoril (En Comú Guanyem)
Santa Coloma de Gramenet Núria Parlón Gil (PSC)
Esteve Serrano Ortín (PSC-CP)
Ana Belén Moreno Jorge(PSC-CP)
Antoni Lluis Suárez Pizarro (PSC-CP)
Tiana Marta Martorell i Camps (ERC-AM)
Torrelles de Llobregat Ignasi Llorente Briones (Compromís i Acord per Torrelles)
Viladecans Carles Ruiz Novella (PSC-CP)
Ricard Calle Martínez (PSC-CP)