Consell d'Alcaldes

És l'òrgan que integra els alcaldes i les alcaldesses dels trenta-sis municipis metropolitans.

Funcions

Escull el candidat o candidata a la presidència a l'AMB que serà sotmès a votació al Consell Metropolità.

El Consell d'Alcaldes també emet un informe previ a l'aprovació del Pla d'actuació metropolità, a la modificació dels límits territorials metropolitans, al canvi de nom o de capital de l'Àrea Metropolitana i a l'aprovació del Pla director urbanístic metropolità.

Com a òrgan consultiu i d'assessorament, també pot presentar al Consell Metropolità les propostes que consideri rellevants per als interessos de l'Àrea Metropolitana.

Integrants

El Consell d'Alcaldes està constituït pels trenta-sis alcaldes i alcaldesses de l'AMB.

Els membres del Consell d'Alcaldes del mandat 2019-2023 són els següents:

Badalona Xavier García Albiol (PPC)
Badia del Vallès Eva M. Menor Cantador (PSC-CP)
Barberà del Vallès Xavier Garcés Trillo (PSC-CP)
Barcelona Ada Colau Ballano (Barcelona en Comú - Entesa)
Begues Mercè  Esteve i Pí (Junts per Catalunya)
Castellbisbal Joan  Playà Guirado (Alternativa per Castellbisbal - Entesa)
Castelldefels Maria Miranda Cuevas (PSC-CP)
Cerdanyola del Vallès Carles Cordón Nuñez (PSC-CP)
Cervelló José Ignacio Aparicio Ciria (PSC-CP - M'estimo Cervelló)
Corbera de Llobregat Montserrat Febrero Piera (ERC-AM)
Cornellà de Llobregat Antonio Balmón Arévalo (PSC-CP)
El Papiol Joan Borràs i Alborch (ERC-AM)
El Prat de Llobregat Lluís Mijoler Martínez (El Prat en Comú-En Comú Guanyem)
Esplugues de Llobregat Pilar Díaz Romero (PSC-CP)
Gavà Raquel Sánchez Jiménez (PSC-CP)
L'Hospitalet de Llobregat Núria Marín Martínez (PSC-CP)
La Palma de Cervelló Xavier González Alemany (La Palma Sempre - Entesa)
Molins de Rei Xavier Paz Penche (PSC-CP)
Montcada i Reixac Laura Campos Ferrer (ICV-EUiA - ENTESA)
Montgat Andreu  Absil Solà (PSC-CP)
Pallejà Ascensión Ratia Checa (Entesa per Pallejà)
Ripollet José Maria Osuna López (Ara decidim Ripollet-CAV-CUP-Poble Actiu)
Sant Adrià de Besòs Joan Callau Bartolí (PSC-CP)
Sant Andreu de la Barca Manuel Enric Llorca Ibáñez (PSC-CP)
Sant Boi de Llobregat Lluïsa Moret Sabidó (PSC-CP)
Sant Climent de Llobregat Isidre Sierra Fusté (Junts per Catalunya)
Sant Cugat del Vallès Mireia Ingla i Mas (ERC-Moviments d'Esquerres-Acord Municipal)
Sant Feliu de Llobregat Lidia Muñoz Cáceres (Sant Feliu en Comú Podem-En Comú Guanyem)
Sant Joan Despí Antoni  Poveda Zapata (PSC-CP)
Sant Just Desvern Josep Perpinyà Palau (PSC-CP)
Sant Vicenç dels Horts Miguel Comino Haro (PSC-Sant Vicenç en Positiu-Candidatura de Progrés)
Santa Coloma de Cervelló Anna Martínez Almoril (Progrés - Entesa)
Santa Coloma de Gramenet Núria Parlon Gil (PSC-CP)
Tiana Marta Martorell i Camps (ERC-AM)
Torrelles de Llobregat Ignasi Llorente Briones (Compromís i Acord per Torrelles)
Viladecans Carles Ruiz Novella (PSC-CP)